Skip Navigation Linksصفحه اصلی / پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم / پرسش های متداول
 
پرسش و پاسخ در باره تخصیص سهام ETF
" پرسش های جدید به صورت روزانه بر اساس موارد مطروحه توسط بازنشستگان محترم پاسخ و اضافه خواهد شد. "
 • 1- چرا فرآیند عرضه واحدها به‌صورت بلوکی نبوده و در قالب (ETF) در نظر گرفته شده است؟
    دولت می‌توانست به راحتی سهام خود در سه بانک و دو شرکت بیمه را از طریق بورس به فروش رساند؛ لیکن عرضه سهام به صورت ETF، با هدف مردمی کردن اقتصاد (افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه) و انتفاع عامه مردم (حتی افرادی که تاکنون در بازار سرمایه فعال نبوده‌اند) از رشد بازار سرمایه صورت گرفته است.
 • 2- با توجه به این‌که صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) سه صندوق (واسطه گری مالی، خودروسازی و صنایع فلزی و صنایع پالایش نفت و پتروشیمی) هستند، آیا فردی که با کد ملی (یا کد بورسی) خود در صندوق اول (واسطه گری مالی یکم) تا سقف ۲ میلیون تومان پذیره نویسی می‌کند، امکان پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها را دارد یا خیر؟
    بله، منعی برای پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها وجود ندارد؛ لیکن تخفیف در‬ نظرگرفته شده فقط برای یک صندوق اعمال می‌شود. (فعلاً چنین تصمیمی اتخاذ شده و بستگی به میزان استقبال مردم از صندوق واسطه گری مالی یکم دارد.)
 • 3- مدت انجام پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم تا چه روزی ادامه دارد؟
    شروع پذیره نویسی از بامداد روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۲/۱۴ لغایت ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۲/۳۱ انجام می‌شود. اما با توجه به نیاز انجام فعالیت های بروکراتیک در خصوص تخصیص اعتبار، بازنشستگان می توانند تا حداکثر 1399/02/30 نسبت به ثبت نام دریافت تسهیلات اقدام نمایند.
 • 4- پذیره نویسی واحدهای این سهام از چه طرقی قابل انجام است؟
    پذیره نویسی واحدهای این سهام از طریق کارگزاری‌های بورس، سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری و حضوری (شعب) بانک‌های منتخب صورت می‌پذیرد.
  کسانی که از طریق سایت صندوق بازنشستگی ثبت نام کنند می توانند در صورت نیاز به خرید 10.000.000 ریال باقیمانده سهام ممکن به این درگاه ها مراجعه نمایند.
  در هر حال اکیداً توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، پذیره نویسی از طریق درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها صورت پذیرد.
 • 5- کف و سقف مبلغ پذیره نویسی برای هر فرد چقدر است؟
    حداقل مبلغ پذیره نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی ایرانی دارای کد ملی ۱۰ هزار تومان و حداکثر مبلغ پذیره نویسی معادل ۲ میلیون تومان می‌باشد. (مضربی از ۱۰ هزار تومان) می باشد. بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری میتوانند مبلغ ۱0میلیون ریال را به صورت اقساط ۱۲ ماهه از طریق تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنند. البته مابقی 10.000.000 ریال قابل خرید برای این سهام، توسط درگاه های بانکی به صورت نقدی قابل خرید می باشد.
 • 6- آیا امکان پذیره نویسی بیش از یک بار و در چند مرحله وجود دارد؟
    بله، انجام پذیره نویسی به میزان کمتر از ۲ میلیون تومان و در چند مرحله برای هر کد ملی بلامانع است؛ مشروط بر این‌که مجموع پذیره نویسی‌های انجام شده برای هر کد ملی، بیشتر از سقف ۲ میلیون تومان نباشد.
  در صورت عدم رعایت سقف ۲ میلیون تومان برای هر کد ملی، برگشت وجوه واریزی متقاضیان در طی مدت پذیره نویسی توسط بانک‌های منتخب ممنوع می‌باشد.
 • 7- آیا امکان پذیره نویسی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور وجود دارد؟
    بله امکان پذیره نویسی برای هر فرد ایرانی دارای کد ملی بدون وجود محدودیت سنی وجود دارد.
 • 8- با توجه به این‌که انجام معاملات واحدها از ۲ ماه به بعد از تخصیص امکان‌پذیر است، مبنای محاسبه ۲ ماه، چه تاریخی است؟
    شروع پذیره نویسی از بامداد روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۲/۱۴ لغایت ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۲/۳۱ بوده؛ لذا مبنای محاسبه دو ماه، تاریخ پایان پذیره نویسی (۱۳۹۹/۲/۳۱) خواهد بود.
 • 9- پس از گذشت ۲ ماه، امکان معامله کل یونیت‌ها مهیا می‌شود یا درصدی از یونیت‌ها؟
    کل یونیت‌ها.
 • 10- در صورت مشارکت بیشتر مردم، طبیعتاً تعداد یونیت کمتری به هر شخص تخصیص داده می‌شود و بخشی از وجوه می‌بایست به حساب مشتریان واریز گردد. چه زمانی می‌توان به طور دقیق تعداد یونیت‌های اختصاص یافته به افراد را مشخص کرد؟
    در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۳۱ فرآیند پذیره نویسی به اتمام می‌رسد و یک هفته پس از این تاریخ، مشخص می‌گردد چه تعداد یونیت به هر فرد اختصاص می‌یابد. در صورت مشارکت کامل یا کمتر، حداکثر ۲۰۰ یونیت به هر کد ملی اختصاص می‌یابد و در صورت مشارکت بیشتر، کمتر از ۲۰۰ یونیت (از طریق تسهیم بالنسبه) اختصاص می‌یابد.
 • 11- در صورت مشارکت بیشتر مردم، عودت مازاد واریزی‌ها به چه شکل انجام می‌شود؟
    عودت وجوه به هر دلیل از جمله اضافه پرداختی و مازاد ناشی از تسهیم بالنسبه توسط دولت صرفاً به شماره شبای پرداخت کننده صورت می‌پذیرد.
 • 12- آیا این امکان وجود دارد که بانک‌ها وجوه واریزی مردم بابت پذیره نویسی را بابت طلب خود از مشتریان، برداشت نمایند و پذیره نویسی برای آن‌ها انجام نشود؟
    خیر، وجوه واریزی مشتریان بابت پذیره نویسی، غیرقابل برداشت می‌باشد.
 • 13- این مسأله که مردم برای خرید این سهام، وجوه خود را از بانک‌ها خارج کنند، چگونه مدیریت می‌شود؟
    درواقع وجوه از بانک‌ها خارج نخواهد شد، بلکه فرآیند جابجایی وجوه بین بانک‌ها انجام خواهد شد و نهایتاً پس از واریز به حساب خزانه، صرف تأمین هزینه‌های دولت خواهد شد.
 • 14- آیا امکان در نظر گرفتن تسهیلاتی خاص برای اقشار مختلف به منظور بهره مندی از فرصت ایجادشده و منتفع شدن این گروه از مردم از رشد بازار سرمایه وجود دارد؟
    در شرایط فعلی و در پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم این امکان تنها برای بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری به میزان 10.000.000 ریال و درباره سایر دستگاه ها برای ارائه تسهیلات مشابه به ذینفعان خود اطلاعی در دست نیست.
 • 15- آیا این سهام سود مشخصی دارد؟
    خیر. هدف از تشکیل این سبد سهام مشارکت همه مردم در این طرح و بهره‌مندی همه ایرانیان از سود بازار سرمایه است. طبیعتاً تغییرات ارزش سهام موجود منجر به افزایش یا کاهش ارزش واحدهای سهام می‌گردد. ضمن این‌که تلاش می‌شود از طریق سرمایه گذاری مبالغ نزد صندوق واسطه گری مالی یکم برای بازارگردانی، حداکثر سود ممکن حاصل شود. بدین ترتیب، سود تضمینی برای واحدهای سرمایه گذاری این سهام وجود نداشته و صرفاً سود احتمالی به شرح زیر قابل حصول است:
  ۱- افزایش قیمت سهام موجود
  ۲- واریز سود سالانه ناشی از عملکرد سهام شرکت‌های موجود
  ۳- سود حاصل از سرمایه گذاری منابع به صورت سپرده گذاری و خرید اوراق.
 • 16- آیا احتمال افت شاخص بورس برای این سهام پیش بینی شده است؟
    بله. ن.سان قیمت در بازار بورس امری طبیعی می باشد اما به منظور کاهش ریسک خرید، دولت تخفیف 20 درصدی نسبت به قیمت واقعی در نظر گرفته است.
 • 17- مقرر شده است مشتریان در فرصت مناسب و طی ماه‌های آینده، نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی (کد بورسی) اقدام نمایند. لیکن فرآیند احراز هویت در کارگزاری‌ها بسیار زمان بر است و گاهی اوقات نیاز است مشتریان در دو مرحله به کارگزاری‌ها مراجعه نمایند. به نظر می‌رسد ضروری است این فرآیند تا حدی تسهیل گردد.
    هرچند برای خرید واحدهای این سهام هیچ‌گونه نیازی به کد بورسی وجود ندارد، با توجه به مذاکرات و رایزنی‌های انجام شده، در نظر است تا فرآیند احراز هویت قبل از پایان اردیبهشت‌ماه از طریق سجام به صورت الکترونیک و غیرحضوری انجام شود. سازمان بورس نیز با تعامل با شبکه بانکی در حال فراهم نمودن بسترهای لازم برای انجام این کار از طریق شعب تمامی بانک‌ها است. ضمن این‌که در حال حاضر این امر از طریق برخی از شعب بانک‌های صادرات ایران، شهر و آینده قابل انجام می‌باشد.
 • 18- آیا ضروری است متقاضیان ظرف مدت دو ماه احراز هویت را انجام دهند؟
    ضرورت ندارد اشخاصی که نسبت به پذیره نویسی اقدام نموده‌اند، حتماً ظرف ۲ ماه فرآیند احراز هویت را تکمیل نمایند. این امر فقط درمورد آن دسته از متقاضیان صدق می‌کند که قصد دارند پس از خاتمه دو ماه، واحدهای خود را به فروش برسانند. درصورتی‌که متقاضیان قصد فروش واحدهای خود را نداشته باشند، فعلاً نیازی به اخذ تأییدیه سجام ندارند. به عبارتی اخذ تأییدیه سجام فقط برای معاملات بعدی مورد نیاز است.
 • 19- آیا داشتن حساب برای همه متقاضیان الزامی است؟
    خیر. در این مرحله الزامی به داشتن حساب نیست؛ لیکن متقاضیان برای امکان معامله این واحدها در آینده می‌بایست حتماً حساب بانکی داشته باشند تا بتوانند کد بورسی اخذ کنند.
 • 20- آیا این طرح همان سهام عدالت است؟
    خیر. این موضوع کاملاً متفاوت از سهام عدالت است و در این طرح مردم می‌توانند تا مبلغ ۲ میلیون تومان به ازا هر کد ملی سهام متعلق به دولت را از طریق خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یکم، با تخفیف خریداری نمایند.خیر. این موضوع کاملاً متفاوت از سهام عدالت است و در این طرح مردم می‌توانند تا مبلغ ۲ میلیون تومان به ازا هر کد ملی سهام متعلق به دولت را از طریق خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یکم، با تخفیف خریداری نمایند.
 • 21- پس از دو ماه چگونه امکان فروش وجود دارد؟
    پس از آزاد سازی توسط دولت بازنشستگان میتوانند از طریق کارگزاران رسمی بورس( و یا کارگزاری صبا جهاد متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری) اقدام به فروش به قیمت روز کنند
 • 22- درصورتی که بازنشسته قبلا این سهام را خریداری کرده باشد چگونه میتواند از تسهیلات استفاده کند؟
    در صورتی که بازنشسته قبلا و در روزهای گذشته این سهام را خریداری کرده است بعد از تاریخ ۳۱اردیبهشت مبلغ اضافه از خرید قبلی عودت داده می شود و مبلغ تسهیلات در نظر گرفته می شود.
 • 23- ایا محدودیتی برای استفاده از تسهیلات ارائه شده از طرف صندوق بازنشستگی کشوری وجود دارد و یا در صورت استفاده محدودیتی برای استفاده از سایر تسهیلات وجود دارد؟
    خیر. اخذ این تسهیلات هیچ منافاتی با سایر تسهیلات اعطایی صندوق بازنشستگی ندارد و محدودیتی را برای سایر تسهیلات شامل نمیشود
 • 24- برای فروش سهام نیاز به تسویه تسهیلات است؟
    خیر. افراد میتوانند قبل از اتمام تسهیلات واحد های سهام خود را بفروشند.
 • 25- سود تضمینی این سهام چقدر است.؟
    این سهام هیچ سود تضمینی ندارد و بر اساس شرایط روز بازار سرمایه و قیمت های تاریخ فروش در بازار بورس به فروش خواهد رفت. لازم به ذکر است که صندوق بازنشستگی کشوری هیچ مسئولیتی بابت افزایش یا کاهش قیمت این سهام ندارد.
 • 26- ایا پیش از این طرح های مشابه ای برای بازنشستگان وجود داشت؟
    بله. پیش از این سهام بیمه ملت به بازنشستگان به صورت اقساطی پرداخت شد که تا کنون قیمت سهام بیش از ۸برابر شده است.
 • 27- سود تسهیلات چقدر است؟
    تسهیلات به صورت قرض الحسنه به بازنشستگان متقاضی اعطا میشود.
 • 28- پرداخت تسهیلات چگونه است؟ ایا نیاز مراجعه به بانک وجود دارد؟
    بازنشستگان فقط نیاز به ثبت نام در سایت صندوق بازنشستگی دارند. پس از ثبت نام مبلغ تسهیلات به صورت خودکار از طریق بانک عامل به صندوق واسطه گری مالی یکم واریز می گردد. نیاز به مراجعه به بانک در هیچ مرحله ای نیست
 • 29- ایا به افراد تحت تکلف نیز این تسهیلات تعلق میگیرد؟
    خیر. چون مبلغ تسهیلات از حقوق ماهیانه بازنشستگان کم می شود فقط به بازنشسته محترم تعلق میگیرد لذا وظیفه بگیران شامل این تسهیلات نمی شوند.
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir